Poradnik

  • Przysposobienie dziecka przez nowego partnera rodzica

      Pani Anna pyta- od lat wychowuję synka, z którego ojcem rozstałam się niedługo po urodzinach dziecka. Od lat mieszkam z nowym partnerem, którego synek traktuje jak ojca. Ojciec biologiczny nie utrzymuje z nami kontaktu. Co zrobić, by obecny partner „formalnie” został ojcem? Syn ma nazwisko po ojcu biologicznym. Chciałabym zmienić nazwisko synka, tak, żebyśmy nosili wspólne nazwisko. Czy jest to możliwe?

     

                Sformalizowanie sytuacji Pani Ani, oraz wielu innych rodziców, to przysposobienie- czyli adopcja. Jest to prawnie uregulowane przyjęcie dziecka do rodziny, na mocy orzeczenia sądowego. Dziecko od tego momentu zgodnie z prawem staje się dzieckiem rodzica adopcyjnego, tak jak jego własne biologiczne. Rodzic adopcyjny staje się uprawniony i zobowiązany do wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktów oraz utrzymania (alimentacji) na rzecz adoptowanego dziecka.

  • Rozwód z orzekaniem o winie czy bez?

    Rozwód- z orzekaniem o winie czy bez?

    Rozwód może być  orzeczony z winy jednej lub obojga stron, lub zupełnie bez winy którejkolwiek.

    W swojej praktyce często spotykam się z przypadkami, kiedy jedno z małżonków chce orzeczenia winy drugiego, ze względu na zdradę, uzależnienie, brak zaspokajania potrzeb rodziny- boi się jednak kosztów i przewlekłości postępowania.

    Osobom, które nigdy nie przeżyły rozwodu lub nie spotkały się z nim w najbliższym otoczeniu, zawsze tłumaczę, że rozwód to nie tylko jeden moment, wyrażony wyrokiem sądu. Rozwód jest procesem, który w świadomości małżonka rozpoczyna się zazwyczaj na długo przed konsultacją ze mną, lub wizytą w sądzie. Kiedy jeden z małżonków dojrzewa do rozwodu i podejmuje tę bardzo trudną decyzję, zazwyczaj chce załatwić sprawę jak najszybciej. Nie można się temu dziwić. Rozwód to nie tylko zakończenie dotychczasowego związku, ale także początek dalszej drogi, która z czasem może przynieść ulgę, spokój czy niezależność.

    Taka osoba, kierując się emocjami i chęcią jak najszybszego przejścia przez proces może nieświadomie popełnić błędy, które będą rzutowały na jej dalsze życie- finanse, miejsce zamieszkania, kontakty z dzieckiem.

    Bez względu na to, czy planujesz skorzystać z mojej pomocy w pisaniu pozwu oraz na sali sądowej, czy też udasz się tam samodzielnie, zachęcam do konsultacji, abyś był świadomy swojej sytuacji i praw. Rozwód jest doświadczeniem trudnym. Wiem, że podsumowanie całego swojego związku w pozwie, a potem wystąpienie przed trzyosobowym składem sądu oraz małżonkiem i jego adwokatem może budzić strach. Jest to jednak proces do przejścia, a podjęcie dobrych decyzji na ty etapie, zaprocentuje w przyszłości.

    Jeżeli skorzystasz z mojej pomocy, napiszę Twój pozew tak, aby jak najlepiej zobrazować historię Twojego małżeństwa, nie pozostawiając sądowi wątpliwości. Gwarantuję, że na Sali sądowej będę bronić Twoich praw, pieniędzy i dobrego imienia.

     

    Na tym etapie warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Poniżej wskazuję zalety oraz wady każdego z rodzajów rozwodu, aby przybliżyć występujące między nimi różnice.

     

  • Uregulowanie kontaktów

     Pan Paweł pyta- rozstałem się z matką mojej córki, na początku mogłem się spotykać z dzieckiem co weekend, nie potrzebowaliśmy załatwiać tej sprawy w sądzie. Od kiedy była partnerka związała się z nowym mężczyzną, mam ograniczoną możliwość widywania z córką, w zasadzie tylko wtedy, kiedy była partnerka chce wyjechać bez dziecka. Jak uregulować tą sytuację?

                Kontakty z dzieckiem przybierają różne formy. Jest to przede wszystkim możliwość odwiedzin i spotykania się z dzieckiem, realizowana pod obecność lub nieobecność drugiego z rodziców, także poza stałym miejscem zamieszkania. Są to również kontakty telefoniczne, listowne, mailowe, za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

                Jeżeli sąd nie pozbawi prawa kontaktu rodzica, to prawo kontaktów przysługuje każdemu z rodziców na tych samych zasadach. Dziecku potrzebny jest kontakt z każdym z rodziców, o ile nie jest sprzeczny z jego dobrem.

     

     

     

Kontakt
Powrót do góry